PostHeaderIcon گروه اموزشی نقشه کشی صنعتی

تعریف و هدف
هدف از برگزاری دوره کاردانی علمی ـ کاربردی نقشه کشی صنعتی ، تربیت افرادی است که با آگاهی و شناخت از امکانات بخش تولید و قابلیت های آن بتوانند با درک صحیح از اصول طراحی مهندسی اجزای مختلف ماشین آلات صنعتی، بااستانداردهای نقشه کشی، فکر طراح را به زبان نقشه های صنعتی جهت تفهیم برای ساخت و مونتاژ به کارگاه قسمت تولید ارائه نمایند .
بنابراین فارغ التحصیلان این دوره به راحتی می توانند به عنوان دستیار کارشناس بکار گرفته شده و همچنین با توجه به دروس گذرانده می توانند در سطوح پایین تر اقدام به طراحی پروژه های ساده بنمایند . این افراد قابلیت کار در دفاتر فنی، نقشه کشی نظارت، بازرسی خطوط تولید گروه‌های کنترل کیفیت و قسمت های طراحی تکنولوژی تولید را دارا می باشند .

نقش و توانایی فارغ التحصیلان
ـ رسم نقشه های ساختمانی
ـ رسم اجزاء یک ماشین
ـ کار در دفاتر نقشه برداری
ـ رسم نقشه های قالبهای صنعتی
شرایط متقاضیان و طول دوره
ـ داشتن دیپلم کامل متوسطه
ـ دارا بودن شرایط اختصاصی
ـ دارندگان تجربه مرتبط در اولویت می باشند
طول دوره کاردانی بر اساس آموزش پودمانی حداقل ۳ سال و حداکثر ۶ سال می باشد .

نقشه کشی صنعتی و جایگاه آن در صنعت:

نقشه کشی صنعتی همان زبان تکنیک یا زبان صنعت است .زبانی که تراوش فکر مهندسان و طراحان را به تصویر می کشد .

مهارت نقشه خواني و نقشه كشي در مهندسي مانند سواد خواندن و نوشتن مي باشد. نقشه كشي در حقيقت نوعي زبان محاوره در علوم مهندسي مي باشد كه اطلاعات مورد نياز از يك قطعه، ماشين، سازه، و يا يك طرح را به روشني و بدون ابهام بيان مي كند. اين اطلاعات شامل شكل هندسي، نحوه قرار گرفتن و اتصال اجزاء مختلف، مشخصات فيزيكي و هر گونه اطلاعات ضروري مي باشد. بنابراين هر مهندس لازم است كه به اين زبان مسلط باشد و بتواند به راحتي از طريق آن به تبادل اطلاعات با ساير مهندسين بپردازد. حداقل مهارت مورد نياز براي يك مهندس نقشه خواني است و البته توصيه مي شود كه نقشه كشي را نه لزوما بطور حرفه اي نيز بداند. هر مقدار تسلط به نقشه خواني و نقشه كشي بيشتر باشد، شخص سريعتر و راحت تر مي تواند ايده هاي خود را به ديگران منتقل كند و ايده هاي ديگران را درك كند.

درحقیقت نقشه حاوی تمام اطلاعات اعم ازاندازه قطعه ،جنس قطعه، مقدار پرداخت و یا هر سوال دیگری که ممکن است برای تراشکار هنگام تراش قطعه پیش بیاید می باشد(نتیجه می گیریم که یک تراشکار حرفه ای نیز باید علم نقشه کشی را بلد باشد )

درواقع می توان گفت که نقشه کشی در صنعت مانند پلی است که دفاتر طراحی را با کارگاه های ساخت و تولید مرتبط می سازد.

********************************************************************************************************************************

سایت  دانلود حل المسائل استاتیک و مقاومت مصالح : www.mech.blogsky.com