PostHeaderIcon گروه آموزشی حسابداری

تعریف و هدف
یکی از ابعاد مهم شرکتهای صنعتی که با سرمایه گذاری عظیم مادی در نصب و بهره برداری تاسیسات و تجهیزات گرانقیمت و مدرن شکل گرفته است تدوین و تربیت نیروی انسانی با اطلاعات لازم و کافی در امور مالی و حسابداری است .
هدف از برگزاری این دوره،تربیت افرادی است که ضمن آشنایی با دروس نظری، با سیستم های مالی و حسابداری مالی آشنا شوند و همچنین توانایی لازم در تصمیم گیری های صحیح و دقیق بر مبنای اطلاعات علمی و قابل اعتماد در بهینه سازی سیستم های گردش کار دستگاه مربوط را داشته و در انجام وظایف تعریف شده و همکاری موثر با کارشناسان مرتبط با این فن در مسائل برنامه ریزی و بازرگانی و پیش بینی های مالی و اقتصادی شرکت ایفای نقش کنند.

مشاغل فارغ التحصیلان
ـ کمک کارشناسی مالی،مسئول خدمات مالی، مسئول انبار و تدارکات، رئیس اداره حسابداری، کمک کارشناسی برنامه ریزی و بودجه، مسئول هزینه ها و وصول درآمدها و کمک کارشناس حسابرسی
نقش و توانایی فارغ التحصیلان
فارغ التحصیلان این دوره دارای قابلیتها و توانائیهایی به شرح زیر می باشند :
ـ آشنایی با اصول حسابداری مالی و اصول علم اقتصاد
ـ آشنایی با اصول تنظیم بودجه و قوانین مالی حاکم بر کشور
ـ آشنایی با حسابرسی و ممیزی و اصول مدیریت
ـ تسلط به حسابداری میانی، حسابداری صنعتی مقدماتی و حسابداری مالی

شرایط متقاضیان و طول دوره
ـ داشتن دیپلم برای متقاضیان این دوره ها الزامی می باشد .
ـ دارندگان تجربه مرتبط در اولویت می باشند .
طول دوره کاردانی بر اساس آموزش پودمانی حداقل ۳ سال و حداکثر ۶ سال است .

حساب حسابگری و حسابداری جزوِ جدا نشدنی از زندگی انسان می باشد، از این رو همگام با پیچیده شدن زندگی بشر و نیاز به گردآوردن دانسته های انسان در مجموعه های خاص، دانش حسابداری نیز در زمره یکی از علوم کاربردی درآمده و جایگاهی خاص در میان رشته های دانشگاهی را به خود اختصاص می دهد. حسابداری در ساده ترین تعریف، فرآیند ثبت و تجزیه و تحلیل و خلاصه و طبقه بندی نمودن رخدادهای مالی است و از آنجایی که در دنیای پیشرفته و پیچیده امروز نیاز به کنترل، نظارت منابع بینه اقتصادی امری ضروریست، استفاده از اطلاعات حسابداری به عنوان یک راه نظارت بر کنترل بهینه منابع اقتصادی تلقی می شود. هدف از این رشته دانشگاهی، آموزش و تربیت افرادی است که پس از گذراندن دوره، توانایی لازم برای احداث مشاغلی در زمینه حسابداری در سطوح میانی خواهند داشت. آنان پس از یک دوره آموزش دو ساله وارد بازار کار می شوند و بخشی از نیازهای کشور را در زمینه امور مالی و حسابداری تأمین می کنند.

اصل این رشته نزدیک به 5 - 6 سال است که به وجود آمده و هدف اصلی آن کمک به حسابدارانی است که در مؤسسات و آموزشگاهها مشغول به کار هستند و از نظر عملی خیلی برای دانشجویان مفید است ولی تا به این لحظه، هیچگونه عملی دیده نشده و بیشتر از نظر تئوری می باشد. حسابداری یک فن است. این رشته در دنیا نقش خود را مثبت انجام داده و یک کاردان، می توانند به عنوان یک نیروی کمکی در دفاتر روزنامه و ... مشغول باشد.

دانشجویان این دوره در مجموع حدود 80 واحد درسی شامل دروس اصلی، عمومی، پایه و کارآموزی را می گذرانند و مهمترین آنها از این قرار است:

1- ریاضیات پایه که هدف از آن آشنایی با اصول اولیه ریاضی است؛

2- اقتصاد خرد و کلان: شناسایی جنبه های مختلف مسائل نظری اقتصاد را دنبال می کند؛

3- ریاضیان و کاربرد آن در مدیریت؛

4- آمار و کاربرد آن در مدیریت؛

5- اصول حسابداری (1و2و3) که برای آشناسازی دانشجویان با اصول حسابداری و سیستم حسابداری است؛

6- حسابداری صنعتی (1و2) که آشنا ساختن دانشجویان با ماهیت هزینه ها و سایر اطلاعات اقتصادی مربوطه را به عهده دارد.

7- حسابرسی که به بررسی مسائل مستقل اسناد و مدارک و دفاتر حسابداری یک مؤسسه می پردازد؛

8- حسابرسی دولتی که به سیستم حسابداری سازمانهای دولتی و قوانین و مقررات ناظر بر آنها و نحوه برنامه ریزی دولتی می پردازد.


با توجه به اینکه رشته کاردانی حسابداری در کشور ما وجود نداشته و با این وجود دارای تفاوتهایی با کارشناسی می باشد، به همین دلیل کاردانی حسابداری در چند سال اخیر به وجود آمد. اهمیت این رشته از بُعد عملی این رشته می باشد تا بُعد کاربردی. از استادان این رشته این توقع را داریم که بیشتر از بُعد عملی این کار را به دانشجویان تدریس کنند تا امکان کار کردن عملی تر دانشجویان در سطوح مختلف به وجود آید.

علت اهیمت این رشته به خاطر پیشرفت صنعت، خدمات و تجارت و تکنولوژی می باشد که حسابداری هم در کنار آنها می باشد و یک رشته انتزاعی و مجزا نمی باشد و حسابداری هم از بُعد عملی و نظری باید مانند سایر رشته ها پیشرفت کند.

با توجه به آمارهای به دست آمده از رشته حسابداری و به خصوص کاردانی، تنها فقط 20 نفر از آنها توانسته اند در صنایع مشغول به کار شوند که این هم به این دلیل است که یا فردی را آشنا داشته و یا به طور مستمر خود، آن را ادامه و پیگیری کرده اند و از لحاظ توانایی های جسمی، فکری و روحی باید از روحیه بالا و توانایی جسمی بالایی برخوردار باشند و چون می خواهد رقمهای مالی را حساب کند، باید روح آرامی داشته باشد تا بتواند حسابهای دفترهای روزنامه و کل را به راحتی انجام دهد.